Your SEO optimized title

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy

Pranie firan ręczne i w pralce

Firanki mocno zbierają kurz i zapach, a jeśli są to firany kuchenne – również tłuszcz. By zachować ich piękny wygląd należy prać je regularnie i nie czekać zbyt długo, bo poszarzałe od brudu firanki może być trudno wybielić. Jak prać firany w pralce a jak ręcznie ? Jaką temperaturę prania ustalić dla firan z woalu czy żakardu ?

Jak prać firanki w pralce

Najwygodniej i najszybciej prać firanki w pralce. Aby jednak nie pogniotły się zanadto ani nie zniszczyły trzeba prać je w odpowiedni sposób.

W jakim programie prać firanki

Niektóre pralki mają specjalne programy do prania firanek. Jeśli nasza pralka ich nie posiada, to należy wybrać program delikatny (np. jedwab bądź bielizna) i wyłączyć możliwość wirowania. Aby wyprać firanki w pralce, nie zagiąć ich ani nie zniszczyć, najlepiej złożyć je w kostkę i włożyć do woreczka do prania firanek, a jeśli są za duże, to do bezbarwnej poszewki na poduszkę. Woreczki do prania firanek wykonane są najczęściej z drobnej siateczki, która ułatwia przepływ wody. Zdecydowanie w takim woreczku należy prać firanki makarony – podczas prania mogą się one bowiem poplątać, a rozplątanie frędzli czy węzłów może być kłopotliwe.

Wkładając firanki do pralki pamiętajmy o tym, że muszą mieć nieco miejsca w bębnie – dlatego nie powinno się wkładać zbyt dużej ilości firanek na raz. Dobrą zasadą jest wypełnienie zaledwie 20-25% wagi bębna (czyli jeśli mamy standardową pralkę z 4,5 kg pojemności, to wkładamy do niej nie więcej niż jedną, dwie firanki).

Firanki prać można w zwykłym proszku (jeśli pierzemy białe firanki, to z dodatkiem sody oczyszczonej bądź soli kuchennej), ale lepiej wybrać specjalny proszek do prania firanek.

W ilu stopniach prać firanki

Temperatura prania nie powinna przekraczać 40oC. To, w jakiej temperaturze prać firanki w pralce zależy także od tego, z jakiej tkaniny są wykonane. Firany żakardowe można prać w temperaturze do 40oC. Firany z woalu pierzemy w maksymalnie 30oC.

Jak prać firanki ręcznie

Najpierw najlepiej je namoczyć (co nie jest konieczne przy praniu w pralce, ale pomaga uzyskać świeży, biały kolor). Jeśli pierzemy firanki kuchenne, warto dodać do wody nieco płynu do mycia naczyń, by rozpuścił tłuszcz. Wodę, zmieniamy 2-3 razy. Po takim namoczeniu (z dodatkiem proszku), wystarczy firanki lekko wygnieść i – jeśli nie wymagają prasowania – rozwiesić.

W czym wybielić firanki

Do wybielania firanek można wykorzystać zarówno gotowe preparaty (najczęściej oparte na sodzie oczyszczonej) jak i domowe, znane już naszym babciom sposoby (soda oczyszczona, boraks, sól, proszek do pieczenia).


Firanex.net powrót na stronę główną

Artykuły
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl