Your SEO optimized title

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy

Jak prasować firany

Firany z niektórych tkanin – np. firany z woalu, tiulu, organtyny niestety, by wyglądały pięknie i elegancko, wymagają prasowania. Jak prasować firany by pozbyć się wszystkich zagnieceń a jednocześnie nie zniszczyć delikatnego materiału ? Jakie tricki przy prasowaniu firan można zastosować ?

Firany z tiulu – jak prasować ?

Najlepszym sposobem przy prasowaniu tiulu jest zastosowanie żelazka parowego, które pozwala wyprasować materiał „na odległość”. Mając takie żelazko po prostu wieszamy firanę na oknie i nakierowując na nią gorącą parę rozprostowujemy wszelkie zagniecenia. Większość z nas takiego żelazka jednak nie posiada. Stosując tradycyjne żelazko należy ustawić temperaturę na jak najniższą – tiul to materiał sztuczny, może się przypalić, jeśli temperatura będzie zbyt wysoka. Jeśli mamy żelazko z parownikiem, koniecznie trzeba to wykorzystać – tiul najlepiej prasuje się na mokro. Przy braku takiego dodatku wykorzystać można osobny spryskiwacz z wodą, którym będziemy delikatnie namaczać tiul. Dla bezpieczeństwa, można też firany z tiulu prasować przez materiał (np. cienką, bawełnianą czystą ściereczkę).

Prasowanie firan z woalu

Tutaj , tak samo jak w przypadku tiulu, żelazko również należy ustawić na najniższą temperaturę. Warto pamiętać o tym, że wyższa temperatura to nie tylko ryzyko powstania wypalonej dziury, ale również nadtopienia włókna i jego wybłyszczenia. Wyprasowane w zbyt wysokiej temperaturze firany z woalu zaczną się lekko błyszczeć, bo włókna zostaną podtopione i tego efektu nie da się już odwrócić. Woal na szczęście dość łatwo się prasuje i nie zabiera to dużo czasu. Duża zależy też od sposobu wyprania firan. Brak odwirowania bądź wirowanie na najniższych obrotach pozwala uniknąć mocnych zagnieceń.

Trick z krzesłami przy prasowaniu firan

Jak poradzić sobie z prasowaniem długich firanek ? Jak sprawić,by właśnie wyprasowany fragment nie uległ ponownemu zagnieceniu przy zetknięciu się z podłogą ? Pomogą nam w tym krzesła. Wystarczy ustawić je (jedno lub dwa) rzędem za deską do prasowania i układać na nich już wyprasowane fragmenty tkaniny. By firana się nie zabrudziła można nakryć krzesło ręcznikiem.


Firanex.net powrót na stronę główną

Artykuły
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl