Sklep internetowy z firankami i zasłonami

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Gotowe zasłony

Zasłony - wybór stylu.

Jednym z najważniejszych aspektów projektowania zasłon i rolet są proporcje. Firany i zasłony w oknie muszą współgrać z resztą wyposażenia pokoju - całość powinna być utrzymana w tym samym stylu. Romantyczne draperie dobrze wyglądają w przestronnym holu i w wysokich pomieszczeniach, ale w małej kuchni sprawiają wrażenie przeładowania. Proste zasłony w żywych kolorach nadają miękkości ostrym liniom takich pomieszczeń i nadają im przytulny charakter.

Zasłony - światło i widok

Bez względu na wybrany styl wystroju okna, musisz wziąć pod uwagę to, jak wiele światła ma wpadać do pomieszczenia. Jeśli widok na zewnątrz jest nieatrakcyjny lub gdy okno wychodzi na ulicę, pod zasłonami warto powiesić półprzezroczyste firany, aby uzyskać więcej prywatności. Natomiast gdy widok za oknem jest piękny, należy uwzględnić go, dobierając wzór i kolorystykę zasłon – wyobraź sobie, że są ramą, której barwa może radykalnie zmienić wygląd obrazu.

Zasłony wybór długości

Po wybraniu stylu zasłon musisz odpowiedzieć na znacznie bardziej przyziemne pytanie - ile potrzeba tkaniny na zasłony ? Zasłony wyglądają bardzo elegancko, gdy są długie, dotykają podłogi, a nawet załamują się na dywanie, ale ma to swoje wady. Za każdym razem, gdy są zaciągane lub odsłaniane, trzeba je układać, poza tym utrudniają odkurzanie. Zwierzęta domowe uwielbiają używać „nadmiaru” tkaniny jako legowiska.

Krótkie zasłony powinny sięgać do parapetu, jeśli są umieszczone w niszy okiennej, lub do linii kaloryfera, gdy zwisają 10-15 cm poniżej parapetu. Jeśli planujesz podwiązać je z boku, musisz dodać do długości 2,5-5 cm.

Karnisze lub szyny

Karnisze i szyny mocowane poza niszą okienną powinny być o 30% dłuższe niż szerokość okna. Te dodatkowe fragmenty pozwalają odsunąć zasłony poza krawędzie okna. Grube lub mocno marszczone firany i zasłony wymagają większego „naddatku” karnisza, jeśli chcesz zapewnić dobry dostęp światła w ciągu dnia. Ogólnie mówiąc, karnisz powinien znajdować się wystarczająco wysoko, aby górna krawędź zasłony zakrywała górną krawędź okna. Na tym etapie musisz już wiedzieć, jaki ma być styl zasłon do salonu, gdyż na innej wysokości wiesza się zasłony z draperiami, na innej zasłony na szelkach, a na jeszcze innej zasłony na żabkach.

Obliczanie ilości potrzebnej tkaniny na zasłony

  • Obliczanie długości zasłon

Do mierzenia długości zasłon najlepiej jest użyć miarki drewnianej lub metalowej. Zacznij od podłogi, kaloryfera lub parapetu i mierz ku górze, do końca żabek, haczyków lub karnisza. Otrzymasz w ten sposób długość gotowej zasłony. Do tej wielkości musisz jeszcze dodać naddatek na listwę i podwinięcie. Przeważnie w większości zasłon na taśmie dodatek na listwę wynosi 15 cm, a na podwinięcie 10 cm.

  • Obliczenie szerokości zasłon

Szerokość zasłony zależy od jej długości i tego, jak mocno ma być zmarszczona. Tkanina na zasłony ma zazwyczaj około 150 cm szerokości, przeważnie zasłony wykonuje się z kilku ze sobą połączonych kawałków. Szerokość zasłony plus naddatek podziel przez szerokość tkaniny – w ten sposób otrzymasz liczbę potrzebnych długości. Pomnóż ją przez dwa, jeśli chcesz uszyć dwie zasłony. Zawsze lepiej zaokrąglić otrzymany wynik w górę niż w dół.

W przypadku wzorzystych tkanin na zasłony może się zdarzyć, że trzeba będzie kupić więcej tkaniny, aby obie zasłony miały taki sam wzór, na tej samej wysokości.


Firanex.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl