Zaprojektowanie ładnej dekoracji okna to naprawdę trudne zadanie? Trzeba wybrać odpowiedni kolor, deseń i materiał na firany. Dobrać do niego odpowiednie zasłony, by pasowały grubością, splotem i motywem. Zdecydować się na określony fason i styl. Zmierzyć to wszystko tak, by dekoracja nie była za krótka ani za długa. Wydaje się, że strasznie tego dużo ...
A co gdybyśmy powiedzieli ci, że tak naprawdę przygotowanie pięknej aranżacji okna jest dziecinnie proste? Wystarczy, że będziesz stosować się do kilku poniższych zasad.
Dobór kolorystyczny firan i zasłon
Małe pomieszczenie – jasne zasłony. Duże pomieszczenie – większa dowolność kolorystyczna. Jedynym pomieszczeniem, które mimo mniejszych rozmiarów może mieć ciemniejsze zasłony, jest sypialnia, bo mimo optycznego zmniejszenia pomieszczenia, mała sypialnia może zachować urok przytulnego kącika. Staraj się jednak unikać w małych pomieszczeniach ciemnych barw i gęstych firan, bo zmniejszysz optycznie przestrzeń pokoju.
Mocne akcenty kolorystyczne muszą pasować do elementów dekoracyjnych. Wzorzyste zasłony sprawdzą się tam, gdzie używamy małej ilości dodatkowych elementów dekoracyjnych. Mocne, przykuwające wzory zasłon w zasadzie wystarczą za całą dekorację. Możesz też kupić więcej materiału na zasłony i uszyć z niego poduszki dekoracyjne, tworząc niepowtarzalny komplet.
Kup dwa komplety zasłon i firan – jeden na zimę, z grubszymi, cięższymi zasłonami i drugi na lato, z lekkimi, zwiewnymi zasłonami i firanami o luźnym splocie bądź wykonanymi z woalu lub batystu. Jeśli nie chcesz inwestować w dwa komplety, kup dwustronną zasłonę, która posiada ciemniejszą i jaśniejszą stronę. Dzięki temu możesz odmienić wygląd pomieszczenia, po prostu zmieniając stronę zasłony.
Wymiary zasłon i firan
Okna zmierz np dalmierzem laserowym, bądź sztywnym metrem rozwijanym w taśmie. Miękki, tekstylny centymetr łatwiej przesunąć i zaburzyć wyniki. Zaczep go o karnisz, a od uzyskanego wyniku odejmij wysokość żabki bądź żabki i kółka. Nic nie odejmuj, jeśli chcesz zawiesić zasłonę za pomocą tunelu.
Firany nie powinny leżeć na ziemi (wprawdzie mogą wtedy wyglądać bardzo elegancko, ale jest to rozwiązanie niepraktyczne, a zasłony szybko się brudzą). Idealna długość firany to 2-3 cm nad podłogą.
Jeśli masz zwierzę (pies, kot) możesz zawiesić zasłony nieco krótsze, a firanki na wysokość do parapetu. Dekoracja będzie mniej zbierała sierść.
Szerokość firany powinna być związana z rodzajem marszczenia i typem materiału na firanę. Jeśli nie zamierzasz samodzielnie szyć firanki, zapytaj krawcowej ile materiału na twój wymiar okna masz kupić. Jeśli będziesz je szyła sama, to zastosuj się do zasady 1,5 x szerokość karnisza, chyba że planujesz bardzo sute marszczenia bądź ich brak. Pamiętaj, że woale, organtyny i inne lekkie materiały marszczymy 1:2 (czyli na okno o szerokości 150 cm potrzebujesz 300 cm materiału). Dolicz do tego 10 cm na obszycie boków firanki.
Wzory firanek i zasłon
Drobne wzory dobrze wyglądają z mocnymi marszczeniami 1:2. Gęste bądź duże wzory marszcz w proporcji 1:1,5 a nawet mniejszej.
Wzory pionowe marszcz słabiej, a poziome gęściej – dotyczy to również obszyć z gipiurą.
Jeśli decydujesz się na wzorzystą firankę, to kup do niej gładką zasłonę i odwrotnie – do gładkiej firanki możesz dopasować wzorzystą zasłonę.
Stosuje zasadę: wzór albo upięcie. Nie stosuj dodatkowych elementów dekoracyjnych (np. lambrekinów, fal, upięć, asymetrycznych cięć), jeśli firany lub zasłony wykonane są z dekoracyjnego, strojnego materiału.
Zwróć uwagę na rodzaj materiału – nie mieszaj włókien naturalnych ze sztucznymi i firan z połyskiem z matowymi zasłonami (i na odwrót).
A jeśli mimo tych porad nadal nie czujesz się pewnie w dziedzinie aranżacji okna, to zdecyduj się na gotowe komplety aranżacyjne w postaci firan z dobranymi do nich zasłonami. Dzięki temu unikniesz rozczarowania, kiedy okaże się, że firanki nie do końca idealnie pasują do zasłon.