Sklep internetowy z firankami i zasłonami

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Błędy przy zakupie firan i zasłon

Jak dobrać firanki do wystroju wnętrza? – najczęstsze błędy

Dekorowanie okna jest sztuką. Firany i zasłony potrafią zbudować przytulną przestrzeń i dopełnić całości kompozycji. Niestety, źle dobrane mogą sprawić, że cały wysiłek włożony w aranżację przestrzeni pójdzie na marne. Jak dobrać firanki do wnętrza, by uniknąć pomyłek?

Zbyt gęste firany w stosunku do ilości światła

Każda strona świata, na którą może wychodzić okno, rządzi się swoimi prawami. Na okno od strony północnej, przez które nigdy nie wpada światło bezpośrednio, nie powinno się zakładać gęstych, wzorzystych firan, bo przytłumią one i tak już ograniczoną ilość światła i sprawią, że w pomieszczeniu i będzie ponuro i ciemno. W takich pomieszczeniach nawet śnieżnobiałe firanki wyglądają na poszarzałe. Rozwiązanie? Firany makarony, firany panele (bez marszczeń), lekkie ażurowe firany z błyszczącą nitką odbijającą światło.

Mieszanie stylów

Każdy styl wnętrza ma swoje zasady, których stosowanie pozwala na osiągnięcie optymalnego status quo wystroju. Można je eklektycznie łączyć, pamiętając jednak o tym, że nigdy nie powinniśmy stosować więcej niż dwóch stylów na raz (bo zamiast eklektyzmu mamy wtedy zwykły chaos).

Firany należy stylem dopasować do wnętrza. Oznacza to zarówno dobór na poziomie tekstyliów, jak i na poziomie sposobu upięcia. W nowoczesnych, modernistycznych wnętrzach nie wieszamy kolorowych zasłon z folkowymi detalami, a we wnętrzach rustykalnych zasłon z weluru (kojarzących się bardziej ze stylem francuskim czy klasycznym).

Jeśli w twoim wnętrzu dominują ostre linie i geometria, wybierz firany proste, pozbawione nadruków i wzorów bądź z nadrukiem geometrycznym, unikaj fantazyjnych upięć. Jeśli w pokoju masz dużo kwiatów i roślin, wybierz gładkie zasłony, które będą stanowić tło, ale nie rób roślinom konkurencji przez zakup zasłon z nadrukowanymi kwiatami.

Zawsze zwracaj uwagę na linie, jakie tworzą twoje meble – wszelkie upięcia firan, które powodują, że materiał się leje i zaokrągla, będą wyglądały dobrze w pomieszczeniach, gdzie nie ma ostrych krawędzi i surowych form. Z kolei do nowoczesnych mebli z pojedynczych brył najlepiej będą pasować firany i zasłony proste, luźno puszczone bądź dekoracje okienne w postaci firan paneli.

Mocno dekoracyjne firany w pokoju pełnym bibelotów

To, jak bardzo bogata powinna być aranżacja okna, zależy w dużej mierze od tego, jak udekorowane jest całe pomieszczenie. Jeśli na ścianach zawieszonych jest dużo obrazów, na półkach stoją figurki i inne elementy dekoracyjne, używamy dużej ilości tekstyliów w postaci narzut czy poduszek, to nie ma potrzeby dekorować okna zbyt strojnie, bo i tak przestrzeń będzie przytulna, a nadmierna ilość elementów sprawi wrażenie przeładowania.

Z kolei, kiedy pokój jest ascetyczny, to można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zastosować lambrekin, muszlę, czy dekoracyjne szarfy na zasłonach do ich podwiązania.

Niedopasowany karnisz

Dekoracja okna to nie tylko firany i zasłony, ale również karnisz, na którym są zawieszone. Wybieraj go z myślą o tym, w jakim stylu będziesz mieć urządzone pomieszczenie, bo nie każdy karnisz pasuje do każdego typu pomieszczenia.

Warto też przemyśleć sposób zawieszenia firanki i zasłony. Przelotki są wygodne, ale pasują jedynie do wnętrz nowoczesnych. Szelki sprawdzają się we wnętrzach przytulnych, rustykalnych, ale nie wyglądają wystarczająco elegancko ani nowocześnie. Żabki pozwalają na dowolną aranżację firany, ale dla niektórych bywają uciążliwe przy zmianie firany bądź jej zawieszaniu.

Zasłony – jak je wybrać, by nie popełnić błędu?

W teorii dekoracja okna to dość proste zadanie – wybieramy zasłonę, która się nam podoba, zamawiamy i wieszamy. Przy tej czynności łatwo jednak popełnić masę błędów, przez które nasza aranżacja okna będzie niekorzystnie wpływać na wygląd pomieszczenia lub będzie po prostu niewygodna.

Najczęstsze błędy przy wieszaniu zasłon

Na jakie elementy zasłon oraz karnisza, na którym są zawieszone uważać?

Montaż karnisza na nieodpowiedniej wysokości

Jeśli mieszkasz w niskim mieszkaniu (typowe wnętrze bloku), to karnisz powinien zostać zawieszony jak najwyżej, najlepiej do sufitu. W optyczny sposób wyciągnie to pomieszczenie w górę, dzięki temu będzie wyglądać na wyższe. Zamontowanie karnisza nad oknem zmniejszy optycznie wysokość pokoju, dlatego taką metodę stosujemy jedynie tam, gdzie mamy do czynienia z mieszkaniem typu kamienicznego (minimum 3 metry wysokości).

Zasłona, której trudno się używa

Istnieje kilka metod wieszania zasłon na karniszu. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Warto je rozważyć nie tylko pod względem walorów estetycznych, ale również pod kątem kwestii użytkowych. Jeśli masz zamiar zaciągać zasłony każdego wieczoru (zasłony w sypialni lub w salonie), to wybierz taki system, który to łatwo umożliwi.

Najprościej i najbardziej płynnie działają żabki. Dość wygodne są też metalowe przelotki, bo łatwo przesuwać je po metalowym karniszu. Jeśli wybrałeś karnisz drewniany, zdecydowanie unikaj zasłon na szelkach – tekstylia zaczepiają się o strukturę drewna i bez pomocy dodatkowego narzędzia (np. kijka, którym możesz popchnąć szelkę) ich przesuwanie jest po prostu walką.

Zasłony na tunelu stosuj tylko wtedy, kiedy karnisz jest szeroki i będziesz w stanie swobodnie odsłonić okno. Pamiętaj też, że aby wygodnie przesuwało się materiał na drążku, musi on być nieco śliski.

Zasłona, która nie spełnia funkcji użytkowych

Jeśli wieszasz zasłonę w salonie i tak naprawdę nie będziesz z niej korzystać na co dzień, to nie ma znaczenia to, czy jest ona wykonana z materiału przepuszczającego światło, czy nie. Jeśli jednak wieszasz zasłonę w sypialni, to warto poświęcić więcej czasu na wybór materiału typu blackout, który pozwoli maksymalnie zaciemnić pomieszczenie.

Im większa ciemność, tym lepsza synteza melaniny przez nasz organizm, a to oznacza lepszy, dający więcej wypoczynku sen, którego i tak zazwyczaj nam na co dzień brakuje. Warto pomóc swojemu organizmowi w regeneracji, a wystarczą do tego zasłony zaciemniające.

Za wąska zasłona

Tak jak w przypadku firanek, tak i zasłona mierzona na płask, zawsze jest szersza niż okno I to około dwukrotnie! Jeśli chcesz, by wygodnie używało się zasłony oraz by prezentował się ona okazale, musisz kupić znacznie więcej materiału niż szerokość okna. Pamiętaj również o tym, że karnisz powinien wystawać poza obrys okna przynajmniej po 10-20 cm z każdej strony. Powinien być też minimum takiej szerokości jak parapet.

Jeśli masz okna od wschodu, warto dodać minimum 20 cm z każdej strony – inaczej wpadające pod kątem słońce może przedostawać się przez szczeliny między brzegiem zasłony a okna.

Zbyt ciemne zasłony w niedoświetlonym pokoju

Jeśli masz sypialnię od północy, to zakup ciemnych zasłon sprawi, że pomieszczenie będzie ponure i smutne. W ciemniejszych, mniejszych pomieszczeniach zawsze używaj jasnych, promiennych zasłon. Dobry efekt daje też nabłyszczająca nitka. Nie martw się o to, że jasne zasłony będą przepuszczać światło. Przecież możesz kupić zasłony zaciemniające, które dostępne są nawet w jasnych kolorach


 Firanex.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl