Sklep internetowy z firankami i zasłonami

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Dobór kolorów firan i zasłon

Czy ty też uważasz, że dobranie odpowiedniego koloru zasłon i firanek do wnętrza jest dość trudne ? Jak to robią styliście wnętrz, że uda się tak pięknie dobierać kolory i dekorować mieszkania?

Otóż oni znają kilka tricków, które pomagają idealnie dobierać kolory we wnętrzach. Jeśli chcesz, to może o nich dziś przeczytać w tym artykule. Pomożemy ci w prawidłowym doborze kolorów firan i zasłon do wnętrza pomieszczenia, jeśli tylko chcesz.

  • Teoria barw – jak stworzyć paletę barw?

Na pewno zauważyłaś, że niektóre barwy do siebie nie pasują, a inne tworzą piękne kompozycje. Co o tym decyduje? Podstawą w doborze kolorów jest koło barw. Jest to tęczowy okrąg, na którym umieszczono różne odcienie barw, które zmieniają się co 1o. Barwy dobiera się, stosując jedną z 3 metod:

  • Barwy komplementarne, czyli umieszczone dokładnie po przeciwnej stronie koła kolorów. Pasują do siebie, bo się nawzajem uzupełniają. Klasycznym przykładem jest tu kolor żółty i fioletowy lub zielony i czerwony.
  • Barwy analogiczne, to takie, które występują obok siebie na kole w równych odstępach. O tym, jak daleko mają się znajdować, decyduje osoba tworząca paletę kolorów. Można na przykład wybrać 4 barwy umieszczone obok siebie co 5o. Paleta analogiczna jest zazwyczaj bardzo harmonijna.
  • Barwy triadyczne, czyli wybieramy trzy barwy umieszczone obok siebie w odległości 120o. Klasycznym przykładem będzie tu żółty, czerwony i niebieski.

Kierując się powyższym sposobem na dobór barw, nie można się pomylić.

  • Dobór barw w przypadku zasłon i firan

Klasycznym kolorem firan jest biały. Jest to kolor bezpieczny, bo z jednej strony pasuje do wszystkiego, a z drugiej rozświetla dodatkowo pokój. Jeśli decydujemy się na białe firany, to zasłony powinny być dobrane do pozostałych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Najczęściej stosuje się tu dwie zasady:

  • analogicznie lub komplementarnie do koloru ścian (pierwsza opcja sprawia, że zasłony dopełniają wnętrze. Druga opcja sprawia, że okno staje się zauważalnym elementem wnętrza),
  • analogicznie do koloru innych dodatków dekoracyjnych – np. poduszek, obrusa, kompletu wypoczynkowego. Tu sprawdzają się wszystkie połączenia ze wzorzystymi zasłonami, z nadrukowanymi deseniami.

Firany ecru, czerwone i inne nietypowe kolory

Sprawa nieco się komplikuje, jeśli chcemy udekorować okno kolorową firaną. Nie tylko będzie ona miała wpływ na kolor światła w pomieszczeniu, ale również zadecyduje o kolorze wszystkich innych elementów dekoracyjnych. Kolorowa firanka będzie współgrać z gładkimi, jednokolorowymi zasłonami, koniecznie w analogicznym kolorze. Kontrast może wprowadzić tu za dużo zamieszania.

Kolorowe firanki są też dobrym rozwiązaniem tam, gdzie całkowicie rezygnuje się z zasłon.


Firanex.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl