Czy ty też uważasz, że dobranie odpowiedniego koloru zasłon i firanek do wnętrza jest dość trudne ? Jak to robią styliście wnętrz, że uda się tak pięknie dobierać kolory i dekorować mieszkania?
Otóż oni znają kilka tricków, które pomagają idealnie dobierać kolory we wnętrzach. Jeśli chcesz, to może o nich dziś przeczytać w tym artykule. Pomożemy ci w prawidłowym doborze kolorów firan i zasłon do wnętrza pomieszczenia, jeśli tylko chcesz.
- Teoria barw – jak stworzyć paletę barw?
Na pewno zauważyłaś, że niektóre barwy do siebie nie pasują, a inne tworzą piękne kompozycje. Co o tym decyduje? Podstawą w doborze kolorów jest koło barw. Jest to tęczowy okrąg, na którym umieszczono różne odcienie barw, które zmieniają się co 1o. Barwy dobiera się, stosując jedną z 3 metod:
- Barwy komplementarne, czyli umieszczone dokładnie po przeciwnej stronie koła kolorów. Pasują do siebie, bo się nawzajem uzupełniają. Klasycznym przykładem jest tu kolor żółty i fioletowy lub zielony i czerwony.
- Barwy analogiczne, to takie, które występują obok siebie na kole w równych odstępach. O tym, jak daleko mają się znajdować, decyduje osoba tworząca paletę kolorów. Można na przykład wybrać 4 barwy umieszczone obok siebie co 5o. Paleta analogiczna jest zazwyczaj bardzo harmonijna.
- Barwy triadyczne, czyli wybieramy trzy barwy umieszczone obok siebie w odległości 120o. Klasycznym przykładem będzie tu żółty, czerwony i niebieski.
Kierując się powyższym sposobem na dobór barw, nie można się pomylić.
- Dobór barw w przypadku zasłon i firan
Klasycznym kolorem firan jest biały. Jest to kolor bezpieczny, bo z jednej strony pasuje do wszystkiego, a z drugiej rozświetla dodatkowo pokój. Jeśli decydujemy się na białe firany, to zasłony powinny być dobrane do pozostałych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Najczęściej stosuje się tu dwie zasady:
- analogicznie lub komplementarnie do koloru ścian (pierwsza opcja sprawia, że zasłony dopełniają wnętrze. Druga opcja sprawia, że okno staje się zauważalnym elementem wnętrza),
- analogicznie do koloru innych dodatków dekoracyjnych – np. poduszek, obrusa, kompletu wypoczynkowego. Tu sprawdzają się wszystkie połączenia ze wzorzystymi zasłonami, z nadrukowanymi deseniami.
Firany ecru, czerwone i inne nietypowe kolory
Sprawa nieco się komplikuje, jeśli chcemy udekorować okno kolorową firaną. Nie tylko będzie ona miała wpływ na kolor światła w pomieszczeniu, ale również zadecyduje o kolorze wszystkich innych elementów dekoracyjnych. Kolorowa firanka będzie współgrać z gładkimi, jednokolorowymi zasłonami, koniecznie w analogicznym kolorze. Kontrast może wprowadzić tu za dużo zamieszania.
Kolorowe firanki są też dobrym rozwiązaniem tam, gdzie całkowicie rezygnuje się z zasłon.