Firanki z organtyny
Firanki z organtyny
Cienka, delikatna i mocno prześwitująca organtyna to bardzo ciekawy materiał na firanki. Cechuje ją delikatny połysk, dzięki czemu szyje się z niej głównie eleganckie firanki. Poliestrowy materiał pierze się łatwo, choć firanka wymaga prasowania. W Polsce funkcjonuje kilka nazw tego materiału – organtyna, organza lub (co jest błędną pisownią) organdyna.
Firanki z organtyny, ze względu na dużą przepuszczalność, warto wieszać w pomieszczeniach, które trzeba doświetlić i w których nie trzeba aż tak mocno dbać o zachowanie prywatności. Jej delikatne nabłyszczenie sprawia, że firanka dodatkowo rozświetla przestrzeń. To świetny wybór do mniejszych pokoi położonych od strony północnej i od zachodu.
Firanki z organtyny – jak wieszać?
Gotowe firanki z organtyny zazwyczaj przygotowane są do karniszy na żabkach. Najpiękniej wyglądają z marszczeniem 1:2. Organtyna miękko się układa, ale jest materiałem lekko sztywnym, co sprawia, że wszelkie fale i marszczenia są dobrze widoczne. Świetnie szyje się z niej nietypowe, fantazyjne firanki – np. cięte po skosie lub zbierane w chwosty. Materiał ten nadaje się również do wieszania na przelotkach – pozbawiona marszczeń jest delikatną mgiełką otulającą okno.
Firanki z organtyny są najczęściej gładkie, ale spotkać można wzory z haftowaniem lub gipiurą. Osobom, które nie lubią prasowania, można polecić firanki z organtyny kreszowanej. Do firanek z organtyny pasują zasłony lekkie i delikatne (w tym również z organtyny), jeśli pełnić mają tylko funkcje dekoracyjną bądź z nieprzepuszczalnej tkaniny poliestrowej, jeśli mają również zaciemniać pomieszczenie.
Razem z wami sadzimy drzewa w polskich lasach