Sklep internetowy z firankami i zasłonami

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Firanki do, czy za parapet

Wybierając firankę trzeba wiedzieć nie tylko jaką ma mieć szerokość, ale również jaka ma być długa. Na jaką firanę się zdecydować? Do parapetu, czy za parapet, a może długą firankę aż do podłogi? Dlaczego do kuchni kupuje się głównie firanki do parapetu a do salonu firany do samej ziemi?

Jaką długość firany wybrać?

We wnętrzarstwie oraz przy projektowaniu dekoracji okna, stosuje się trzy typy długości firan:

  • Firany do parapetu – kończące się bezpośrednio tuż nad parapetem. Przy takich firankach, jej długość ma bardzo duże znaczenie. Jeśli będzie odrobinę za długa, może opierać się na parapecie, co wygląda nieestetycznie. Zbyt krótka, wygląda jak firanka z innego okna. Niedopasowana i źle dobrana.
  • Firany za parapet – sięgają 5-10 cm poniżej parapetu, dzięki czemu się o niego nie opierają. Kończą się przed grzejnikami, które są zazwyczaj zamontowane pod oknami.
  • Firany do podłogi – kończą się około 2 cm nad podłogą. Dzięki temu nie zbierają kurzu z ziemi, nie zaczepiają się, a jednocześnie wyglądają elegancko i gustownie. Firany kończące się 5 cm nad podłogą są zdecydowanie za krótkie.

Długość firany zależy również od tego, do jakiego pokoju jest przeznaczona i jaki jest ogólny wystrój pomieszczenia.

Długość firany w kuchni

W kuchni najlepiej sprawdzą się firanki do parapetu i to niezależnie od tego, czy kuchnia urządzona jest w stylu rustykalnym czy nowoczesnym. Wyjątkiem są kuchnie otwarte na salon, w których okna nie wchodzą w bryłę samej kuchni. Nadal bardzo chętnie w kuchniach stosowane są zazdrostki, które zasłaniają dolną część okna. Popularne firanki do kuchni to również firany z wycięciem w środku. W przypadku takich firan, długość ich brzegów powinna sięgać parapetu.

Długość firanek w pokoju dziennym

Salon to miejsce codziennego wypoczynku, w którym spędzamy sporo czasu. Długość firanki w tym pomieszczeniu determinowana jest jego wystrojem. Nowoczesne wnętrza mogą prezentować się lepiej z firanami o fantazyjnych upięciach, asymetrycznymi, ciekawymi w formie, które często nie zasłaniają całości okna. Przestrzenie tradycyjne, klasyczne, wymagają firan kończących się około 2 cm nad podłogą.

Długość firany w sypialni

Sypialnia to miejsce spokoju. Chcemy by była przytulna i romantyczna. A taki efekt dają przede wszystkim firany do samej ziemi. Długie firany montuje się najczęściej w pomieszczeniach wysokich np. mieszkania w kamienicach), gdzie mogą się zaprezentować w pełnej krasie. Mieszkania w nowoczesnych blokach, niskie, lepiej wyglądają z firanami tuż za parapet – nie przytłaczają wówczas pomieszczenia.

Długość firany w pokoju dla dzieci

U starszych dzieci można pokusić się o firanki długie, ale w pokoju malucha i kilkulatka najlepiej zdecydować się na firany krótkie, sięgające parapetu bądź tuż za parapet (głównie wtedy, kiedy firany mają również odgrodzić pokój przed widokiem z zewnątrz). Długie firany mogą być dla dzieci niebezpieczne, a poza tym będą się szybciej brudzić od dziecięcych łapek i mogą też stać się ofiarami kredek czy plasteliny.

Długość firany – firany gotowe a szyte

Kupując gotową firanę, jej wymiary są już określone. Musimy wybrać taki model firanki, który będzie nam odpowiadał długością, lub jeżeli istnieje taka możliwość w danym modelu firanki możemy dostosować jej wysokość do naszych potrzeb.

Warto pamiętać, że nawet 5 cm może robić już sporą różnicę. Przy zakupie firany do uszycia (firany na metry), jej wysokością można nieco manipulować (skrócić na pożądany wymiar i wszyć taśmę marszczącą).


Firanex.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl