Firanki panele to nowoczesny typ dekoracji okna, który już od kilku lat nie wychodzi z mody. Są wygodnym, trwałym i ekonomicznym rozwiązaniem do większości pomieszczeń. Jak nimi dekorować, by maksymalnie wykorzystać ich funkcjonalność i piękno?
Firany panele – w jakich wnętrzach?
Firany panele sprawdzą się we wnętrzu urządzonym zarówno w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, jak i romantycznym. Bardzo wiele zależy też od tego, jaki rodzaj tkaniny wybierzemy.
Decydując się na gładki materiał na firankę panelową, pozbawiony wzoru lub z bardzo drobnymi elementami dekoracyjnymi, panele staną się dyskretną dekoracją okna.
Firany panelowe z dużym żakardowym wzorem są bardzo wyraziste, przyciągają uwagę i tworzą na oknie obraz.
W sklepach z firankami dostępne są kilkuczęściowe kompozycje firan panelowych przeznaczonych na podwójne lub potrójne okna (głównie okna balkonowe). Stanowią one dekorację, która układa się w konkretny wzór przypominający obraz. Najczęściej spotyka się panele typu tryptyk (potrójne panele zawieszane jeden obok drugiego na jednym drążku karnisza), ale w zasadzie można dopasowywać ilość paneli do własnych potrzeb i specyfiki pomieszczenia.
Firany panelowe najczęściej montuje się w oknach balkonowych (to wygodne rozwiązanie, które pozwala bez problemu otwierać drzwi i wychodzić na balkon. Firanka nie wybrzusza się od podmuchów wiatru, nie powiewa). Modne są również firany panelowe wraz z korespondującymi panelami zasłaniającymi (nieprzepuszczalny dla wzroku materiał), które pełnią funkcję zasłon.
Firany panelowe można stosować w zasadzie w każdym pomieszczeniu – kuchni, salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Panele są również chętnie wykorzystywane jako lekki i mobilny element oddzielający przestrzeń – np. w kawalerkach, gdzie panele wydzielają część kuchenną od dziennej bądź oddzielają miejsce do spania od gabinetu.
O czym pamiętać wybierając i wieszając firany panelowe?
Firany panelowe na metry
Jeśli kupujesz materiał na firany panelowe na metry, to zwróć uwagę na to, jak układa się wzór na materiale. Niekiedy, aby firany zaczynały się identycznym wzorem konieczne będzie dokupienie dodatkowej ilości materiału. Pamiętaj również o tym, by zabezpieczyć około 20 cm na obszycie paneli i wykonanie tunelu na górze i na dole firanki (na obciążniki i usztywniacze).
Wieszanie paneli na karniszach rurkowych
Posiadając karnisz rurkowy, panele najłatwiej zawiesić za pomocą metalowego wieszaka. Jest to niezwykle proste w obsłudze narzędzie. Wieszak przewleka się przez górny tunel panelu i zawiesza za pomocą dwóch haczyków na rurce karnisza. Firanka wisi prosto, sztywno, nie zmienia położenia ani się nie odkształca.
Wieszanie firan paneli na żabkach
Jeśli twój karnisz jest przystosowany do tradycyjnych firan wieszanych na żabkach i nie ma możliwości zawieszenia firany na wieszaku metalowym, to aby móc efektownie zawiesić panele, potrzebny będzie ci górny usztywniacz, który zapewni napięcie firanki. Dzięki takiemu rozwiązaniu firanka nie będzie się marszczyć ani falować tylko będzie wisieć sztywno, zachowując swoją formę. Usztywniacz jest wykonywany z pleksi. Przewleka się go przez górny tunel firanki i zawiesza ją na żabkach.
Obciążniki, by firanki ładnie się układały
Kupując gotowe firany panelowe obciążniki są zazwyczaj wszyte w materiał, dlatego nie trzeba ich dodatkowo dokupywać. Jeśli jednak decydujesz się na panele w metrażu, to warto nabyć dodatkowo obciążnik, który zapewni prawidłowe układanie się firanki.
Firanki panelowe bardzo łatwo dobrać do wnętrza, są wdzięczną dekoracją, bo łatwo je założyć, łatwo ściągnąć i są niezwykle wygodne w użytkowaniu.