Czy styl skandynawski jest jednorodny? Jakie odmiany tego trendu dominują w Polskich domach i w jaki sposób dopasować do nich dekorację okien?
Nie było i długo nie będzie w Polsce tak modnego trendu w wystroju wnętrz, jak styl skandynawski. Kiedy po raz pierwszy – już kilka lat temu – pojawiły się w sprzedaży minimalistyczne, ale niezwykle wygodne komplety wypoczynkowe, proste i gładkie meble oraz urokliwe, choć oszczędne w formie artykuły dekoracyjne, Polacy je pokochali. I jest to miłość z wzajemnością, bo mimo braku mroźnych zim, styl Skandynawski ma się u nas bardzo dobrze.
Wbrew powszechnym opiniom, styl skandynawski to nie zawsze minimalizm, meble z jasnego drewna oraz paleta beży i szarości. To wprawdzie dominujący kierunek, często rozpoznawany jako new nordic, ale styl skandynawski ma też wiele innych, ciekawych odmian.
Skandynawski folk – kolorowe plecionki, drewniane ozdoby, firany z markizety
Polski folklor to żywe kolory, kwiaty i miękkie, zaokrąglone linie. Folk skandynawski to kolory pastelowe, dużo wzorów geometrycznych i bardzo schematycznych symboli roślin lub zwierząt. Niby podobne, a jednak inne. Dekorując okno w kuchni urządzonej w folkowej odmianie stylu skandynawskiego, nie można zapomnieć o zazdrostkach. To w zasadzie podstawa dekoracji, która powinna być wykonana z materiału naturalnego (len, wiskoza). Zazdrostki do kuchni skandynawskiej mogą być zdobione wzorami geometrycznymi lub delikatnym motywem kwiatowym. Do pokoju urządzonego w stylu skandynawskiego folku wybieramy proste firany z markizety, a okno ozdabiamy upiętymi zasłonami, które kolorystycznie będą nawiązywać do elementów dekoracyjnych. Dobrze sprawdzi się pastelowy błękit, brzoskwinia czy geometryczne, biało – czarne wzory.
KLIKNIJ ZDJĘCIE ABY PRZEJŚĆ DO OPISU
Mroczna wersja stylu skandynawskiego czyli dark nordic
Jasne wnętrza i sosnowe meble to jedno oblicze stylu norweskiego. Drugim, jest kontrastowe połączenie barw jasnych, z głębokim antracytem, stalą, a nawet czernią. Aby nie przytłoczyć mieszkania, ciemne barwy stanowią jedynie akcent, który jednak wspaniale się sprawdzi w przypadku zasłon. To idealny styl do sypialni, bo w dzień śnieżnobiałe firany dodadzą pokojowi blasku, a w nocy, ciemne, ciężkie kotary w ciemnych kolorach zapewnią efekt zaciemnienia. Poza grafitem i czernią, dark nordic to również butelkowa, aksamitna zieleń. Zasłony w tym kolorze potrafią pięknie odmienić każde wnętrze.
Nordic chic – jasne barwy + miedź i złoto
Ta wersja stylu skandynawskiego podoba się tym, którzy cenią minimalizm i wygodę, ale również tęsknią za elegancją z nutką luksusu. Jasne, typowe dla stylu norweskiego barwy są wzmocnione dodatkami w kolorze złota, starego złota i miedzi. Całość daje bardzo słoneczne, optymistyczne wrażenie. We wnętrzu urządzonym w tym stylu, okno dekorujemy zwiewnymi firanami z szyfonu lub tiulu, dobierając do nich połyskujące zasłony np. z tafty. Świetnie sprawdzą się tu też dwustronne zasłony żakardowe. Ciemniejszą stronę można stosować zimą, a jaśniejszą latem.
Dekorując okno w stylu skandynawskim, warto pamiętać o tym, że jest to styl minimalistyczny, pozbawiony dużej ilości elementów dekoracyjnych i dlatego też aranżacja okna jest tak ważna. Będzie ono stanowiło bowiem jeden z ważniejszych akcentów w dekoracji całego pomieszczenia.