Czy twoje koty też kochają firanki ? Wielu właścicieli czworonogów skarży się na to, że dekoracje okien bardzo interesują zwierzaki. Do tego stopnia, że nie są one w stanie przejść obojętnie obok firanki czy rolety i po prostu muszą zaczepić ją pazurami. Jak sobie radzić z kotem, który kocha firanki tak namiętnie, że zostawia je nam w strzępach?
- Skracanie firanek
Firanki wiszące tuż nad podłogą mogą być dla kota łakomym kąskiem – w końcu coś się rusza, powiewa i jest na wyciągnięcie łapek. Aby uniknąć szarpania, wystarczy zawiesić firanki ponad kotem. Tak, by firanki kończyły się 15-20 cm nad ziemią. Jeśli jako mały kociak nauczy się je ignorować, nie będzie wspinał się na firanki jako dorosły kot.
Jeśli twój kot drapie firanki długie do parapetu to przyczyną może być to, że mu po prostu przeszkadzają w czasie przechadzek po parapecie. Mogą sprawdzić się tu firanki krótkie, kończące się 20 cm nad parapetem (choć estetycznie nie wszystkim to odpowiada) bądź zazdrostki.
- Alternatywa do firan – inna zabawka!
A może kociak wspina się na firanki, bo się nudzi i nie ma zabawek? W minimalistycznych mieszkaniach faktycznie bywa tak, że kot nie ma gdzie się wyżyć i wybiegać. Stąd szukanie zabawek praktycznie wszędzie. Warto zainwestować w specjalne piętrowe legowiska, po których kot może się wspinać i gdzie umieszczono drapaki, które może do woli drapać.
- Metoda awersyjna
Nie zawsze da się po dobroci. Niekiedy trzeba zastosować metodę oduczania za pomocą nieprzyjemnych bodźców. Jakie metody można wybrać?
Jeśli kot skacze na firankę i się o nią zaczepia bądź zaczyna się po niej wspinać, można zastosować nieco drastyczną, ale skuteczną metodę. Polega ona na zawieszeniu firanek na żabkach dość słabo i luźno (mało żabek, złapana jedynie końcówka) tak, by nawet lekkie pociągnięcie powodowało urwanie się firanki z żabek. Kot skacząc i zawieszając się, spadnie razem z firanką i już po kilku próbach zabawa przestanie go fascynować. Oczywiście trzeba tu zadbać o bezpieczeństwo kociaka. Pod oknem nie może być żadnych mebli ani innych rzeczy, o które mógłby się uderzyć. Przy tej metodzie wybierzmy stare firanki, których nie będzie nam szkoda. Wyszarpywanie ich z żabek, raczej je zniszczy.
Inną formą metody awersyjnej jest pokrycie brzegu firanki środkiem o zapachu, którego koty nie lubią (cytrynowy, lawendowy). Koty nie lubią też zapachu naftaliny i octu, ale lepiej nie stosować ich na firankach, jeśli chcemy sami mieć przyjemność z przebywania w salonie. W sklepach zoologicznych można też kupić specjalne preparaty, które mają działać na koty odstraszająco. Kiedy kociak wyrośnie z etapu zabaw będzie można przestać pryskać firanki.
- Tanie firany i przeczekanie okresu dzieciństwa
Przy małym kociaku, który ma tendencje do tego, by zaczepiać się o firanki, sposobem na minimalizację kosztów są tanie firany, których zastępowanie po prostu nie zrujnuje nam budżetu. Większość kotów wyrasta ze wspinania się na firany.