Jakie firany i zasłony latem, a jakie w zimie?
Kilka razy w roku zmieniamy dekoracje okien, zawieszając w nich nowe firany i zasłony. Rzadko myślimy jednak o tym, by te aranżacje dopasowywać do pory roku. A tymczasem warto wykorzystać naturalne właściwości różnych rodzajów tkanin na firany i zasłony, by dodatkowo nasza dekoracja okienna była bardziej użytkowa. Jakie zasady stosować wybierając zasłony i firany na zimę i na lato?
Firany na lato – jasne kolory, zwiewne tkaniny
Lato to czas, kiedy cieszymy się słońcem i długimi dniami. Dekoracja okna też powinna być jasna i dodawać wnętrzu blasku. Świetnie sprawdzą się wszelkie połyskujące tkaniny, które będą odbijać promienie słoneczne.
Przy otwartych oknach latem zależy nam na przeciągu i na tym, by okno wpuszczało do wnętrza jak najwięcej świeżego powietrza. Dobrze zatem wybierać tkaniny przepuszczalne, ażurowe. Jeśli masz tendencje to zostawiania okna uchylonego, warto rozważyć firany panelowe bądź z ołowianką. Takie lekko obciążone firany nie będą zwijać się w szparze okna ani nadmiernie nadymać. Pozostaną na swoim miejscu nawet w czasie przeciągu czy lekkiego wiatru.
Letnie zasłony tylko w jasnych kolorach! Dlaczego? Bo jeśli chcesz zmniejszyć nasłonecznienie pomieszczenia w ciągu dnia, możesz zasunąć zasłony, a jasne barwy będą dodatkowo odbijać promienie słoneczne. Przy jasnych zasłonach w pomieszczeniu nie będzie też całkowicie ciemno. Jeśli okno latem zasłonisz ciemną zasłoną, to dodatkowo będzie ona transmitować ciepło do wnętrza pomieszczenia – a tego przecież chcesz uniknąć.
Firanki na zimę – pamiętaj o smogu
W większości polskich miast i miasteczek, smog już się zadomowił na stałe. Krztusimy się od później jesieni do wczesnej wiosny, kiedy trwa okres grzewczy. Smog ma nie tylko negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale również osiada na wszystkim dookoła. Nasze firanki robią się zimą znacznie szybciej poszarzałe i brudne.
Jedyne rozwiązanie, by zachować estetykę w pomieszczeniu to niestety ich częstsze pranie. Dlatego na zimę lepiej wybierać takie firanki, które można łatwo i szybko uprać i które nie wymagają dużych nakładów pracy (np. prasowania). Idealnie sprawdzą się tu firany żakardowe oraz te, które wykonano z gniecionego materiału (np. kreszowane). Wprawdzie szybciej łapią brud z powietrza, ale za to można je wyprać w ciągu 15 minut.
Zasłony na zimę również warto wybierać takie, które po pierwsze nie będą sprawiały problemów przy praniu oraz na których wszelkie zabrudzenia i smugi nie będą aż tak bardzo widoczne. Dobrze sprawdzą się ciemniejsze kolory, których dodatkową zaletą jest przyciąganie promieni słonecznych. Zimowe zasłony powinny być wykonane z miękkich, grubszych materiałów – mogą stanowić wtedy (nocą, kiedy są zaciągnięte) dodatkową izolację i zatrzymywać chłodniejsze powietrze między szybą a kotarą.