Sklep internetowy z firankami i zasłonami

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Zazdrostki kuchenne

Zazdrostki kuchenne – historia, rodzaje i sposoby dekoracji

Zazdrostki to jednej z najbardziej popularnych sposobów dekoracji okien w kuchni. Nigdy nie wyszły z mody i są uwielbiane przez Panie domu od lat. Na czym polega ich fenomen? Dlaczego kochamy zazdrostki i skąd się wzięła ta dość nietypowa forma firanek kuchennych?

Zazdrostka to krótka firanka w formie pasu materiału, zawieszonego w połowie okna lub nieco poniżej jego połowy i kończąca się około 10 cm nad brzegiem okna. Może być wykonana z materiału prześwitującego (np. tiulu, woalu, markizety lub żakardu), ale najczęściej jest zupełnie nieprzepuszczalna dla wzroku. Zazdrostka kuchenna może być nadrukowywana, kolorowa, haftowana.

Krótka historia zazdrostek

Zazdrostki pojawiły się w kuchennych oknach w okolicach XIX wieku i wiązało się to przede wszystkim z udemokratyzowaniem tekstyliów, na które teraz – dzięki mechanizacji i obniżeniu ich cen, mógł pozwolić sobie już prawie każdy mieszczanin.

Nazwa tego typu firanki jest dość ciekawa, bo pochodzi bezpośrednio od słowa „zazdrostka”, które oznacza małą, niewiele wartą zazdrość. Utworzone zostało na takiej samej zasadzie jak słowo „miłostka” od „miłości”. „Zazdrostka” było słowem dość powszechnie używane do około połowy XX wieku. Później wyszło nieco z mody (a może staliśmy się mniej zazdrośni?).

Wysokość zawieszenia zazdrostki nie była przypadkowa. Zawieszenie przesłony w dolnej części okna pozwalało chronić intymność osób siedzących przy stole. W ten sposób ktoś, kto przechodziłby ulicą w czasie, kiedy rodzina je obiad, nie mógł zaglądnąć jej do miski. Firanka umieszczona w połowie kuchennego okna miała jeden cel – chronić mieszkańców jedzących posiłek przed wzrokiem sąsiadów, którzy mogliby być zazdrośni o to, że na talerzach sąsiadów pojawiło się za dużo omasty. XIX wiek był przecież wiekiem bardzo uporczywej biedy i głodu, a małe zazdrostki sąsiadów o pełną miskę mogły nie tylko uprzykrzyć życie, ale być nawet powodem zabójstwa. Pamiętajmy, że w Krakowie średnia długość życia w połowie XIX wieku wynosiła zaledwie 30 lat! W Londynie, dziś mieście eleganckim i bogatym, na 6,7 mln mieszkańców, aż 4 mln osób żyło na granicy ubóstwa.

Co ciekawe, nazwa zazdrostek jako firanek kuchennych w Polsce może być też łączona z tradycyjną zazdrością i zdradą. Takie pochodzenie nazwy firan jest spójne z francuską nazwą zazdrostek – „le brise-bise”, co oznacza „bryzę pocałunku”. Za zasłoną nieprzepuszczalnych zazdrostek łatwiej było skraść całusa, nawet jeśli nie był całkiem „legalny”.

Rodzaje zazdrostek

Początkowo zazdrostki szyto głównie z płótna lub jakiegokolwiek innego dostępnego materiału, którym można było zasłonić okno. Teraz mamy wśród zazdrostek naprawdę ogromny wybór.

Zazdrostki żakardowe – najczęściej białe, zdobione żakardowym wzorem bądź z kolorowym nadrukiem lub ręcznym malowaniem. Są częściowo prześwitujące i najczęściej łączona z krótką firanką lub kompletem zasłon z lambrekinem.

Zazdrostki bawełniane lub lniane – nieprzepuszczalne, często zdobione gipiurą lub haftowane haftem richelieu. Są doskonale kryjące i bardzo chętnie wybierane do kuchni w nowoczesnym, ciasnym budownictwie, gdzie ponownie sąsiad sąsiadowi zagląda przez okno do talerza mimo tego, że mieszka w drugim bloku.

Zazdrostki drukowane – wykonane z kolorowej tkaniny ze wzorem. Najczęściej stosuje się dwa pasy – na górze i na środku okna, zawieszone zazwyczaj na szelkach lub przez tunel. Ten tym zazdrostek dobiera się kolorystycznie lub motywem do wystroju wnętrza.

Do jakiego stylu wnętrza pasują firany zazdrostki?

Zazdrostki do kuchni to w Polsce bardzo popularny rodzaj dekoracji okna stosowany w wielu różnych wnętrzach – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Zazdrostki haftowane lub drukowane (np. w kratkę), z mereżkami lub stylową gipiurą, świetnie sprawdzają się w kuchniach rustykalnych czy prowansalskich oraz kuchniach stylizowanych na mieszczańskie (meble z frezami, wysokie krzesła, przeszklenia). Takie zazdrostki wyglądają przepięknie w oknach ze szprosami.

We wnętrzach bardziej nowoczesnych, pełnych koloru idealnym dopełnieniem będą zazdrostki z barwnymi nadrukami. W zależności od zamiłowania domowników zazdrostki mogą mieć nadruki typowo kuchenne (owoce, warzywa) albo nawiązujące do stylu (np. filiżanki z kawą, drobne kwiaty, motyle). Takie firany ożywiają wnętrze, nadają mu lekkości, sprawiaj, że kuchnia staje się bardzo przytulnym miejscem, w którym koncentruje się rodzinne życie.

Eleganckie, białe zazdrostki z żakardu lub markizety to propozycja do kuchni eleganckich, stylowych. Często łączy się je z zasłonami bądź górną, krótką firaną z wycięciem bądź zdobionym brzegiem.

Zazdrostki najczęściej kupowane są jako firanki metrażowe, cięte na wymiar. Można wieszać je w formie rozprostowanej (zwłaszcza jeśli mają nadruk) lub w formie lekko marszczonej (fale). Zazdrostkę trzeba oczywiście obszyć po bokach.

Łatwość zawieszania i możliwość łatwego przeprania firanki (co w kuchni jest szczególnie ważne) czynią z zazdrostek jedne z najpopularniejszych typów firan do kuchni, odpornych na mody i upływ czasu. One po prostu nigdy nie wychodzą z mody.

KLIKNIJ ZDJĘCIE ABY PRZEJŚĆ DO OPISU

firany zazdrostki do kuchni

firany zazdrostki do kuchni 


Firanex.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl