Sklep internetowy z firankami i zasłonami

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Jak dobrać zasłony do firanek?

Masz piękne nowe firanki zatem czas dokupić do nich zasłony, by cała dekoracja okna wyglądała świeżo i pięknie. Jak je dobrać i ile zasłony kupić?

Ile kupić materiału na zasłony?

Jeśli decydujesz na szycie zasłon (zasłony w metrażu) to musisz obliczyć jaką szerokość materiału kupić. Obliczamy ją podobnie jak w przypadku firanki – mierząc szerokość okna, planując marszczenia i dodając po 3 cm z każdej strony na zakładkę. Jak marszczyć ? Generalnie w designie zasłon panują dwie szkoły. W ramach pierwszej, zasłona zaciągnięta, jest w zasadzie nie zmarszczona (albo bardzo lekko) – w takiej sytuacji kupujemy 1,25 – 1,5 x tyle materiału, ile wynosi szerokość karnisza. Jeśli zależy nam na bardziej sutym marszczeniu – 2 x tyle. Warto pamiętać o dwóch zasadach: po pierwsze, jeśli materiał nie był dekatyzowany (czyli nie był poddany prasowaniu), może się po pierwszym praniu skurczyć i zasłony staną się za wąskie. Jeśli zatem nie mamy pewności, czy materiał był dekatyzowany czy nie, lepiej kupić dodatkowe 10% tkaniny więcej. Druga zasada to kwestia wzięcia pod uwagę grubości materiału i szerokości karnisza poza obręb okna. Pamiętajmy, że rozsunięte zasłony muszą się gdzieś zmieścić. Jeśli kupimy gruby materiał na zasłony, zaplanujemy sute marszczenie, a karnisz będzie zaledwie 20 cm, szerszy niż okno, zasłona po rozsunięciu może się nie zmieścić i będzie zachodzić na powierzchnię okna przysłaniając nam widok i redukując ilość światła.

Jak dobrać zasłony do firanek?

Aby dekoracja okienna była estetyczna i ładna, wszystkie elementy dekoracji (firany, zasłony, karnisz i jego końcówki, ewentualne dodatkowe dekoracje jak przelotki czy podwiązki) muszą pasować do siebie oraz do wnętrza.

Zasłony do firanki – kilka porad:

Nie mieszaj stylów – jeśli chcesz powiesić żakardowe firany ze wzorem, dobierz zasłony z tym samym motywem bądź gładkie.

Wzorzyste zasłony pasują jedynie do gładki firanek. Wyjątkiem są komplety zasłon z firankami z tym samym motywem przewodnim (np. żakardowym kwiatem na firance tym samym kwiatem w kolorze na zasłonie).

Nie wieszaj lekkich, półprzezroczystych zasłon do ciężkich, i gęstych firan. Będą wyglądać zbyt frywolnie.

Pamiętaj o tym, że kolor zasłon – nawet rozsuniętych – może wpływać na kolor światła w pomieszczeniu. Zrezygnuj z ciemnych zasłon w ciemnych, małych pomieszczeniach,

Do dekoracji okiennej możesz dobrać również inne tekstylia w pomieszczeniu – bieżnik, narzutę.

Kolor zasłon dobiera się najczęściej albo do dodatków (barwa, która jest akcentem kolorystycznym w pomieszczeniu – wtedy zasłony stają się ważnym, widocznym elementem dekoracyjnym) albo do koloru ścian (wtedy zasłony dobiera się niemalże ton w ton do ścian). Zasłony z wyrazistym wzorem, zawsze będą mocno dekoracyjne i widoczne (warto też, by wzór znajdował odzwierciedlenie w pozostałych elementach kuchni – np. zasłony z folkowym wzorem wspierane są dodatkowo przez serwetki, elementy dekoracyjne na przedmiotach codziennego użytku, obrus itd.).


Firanex.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl