img

500 369 100

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen

Pranie firan ręczne i w pralce

Firanki mocno zbierają kurz i zapach, a jeśli są to firany kuchenne – również tłuszcz. By zachować ich piękny wygląd należy prać je regularnie i nie czekać zbyt długo, bo poszarzałe od brudu firanki może być trudno wybielić. Jak prać firany w pralce a jak ręcznie ? Jaką temperaturę prania ustalić dla firan z woalu czy żakardu ?

Jak prać firanki w pralce

Najwygodniej i najszybciej prać firanki w pralce. Aby jednak nie pogniotły się zanadto ani nie zniszczyły trzeba prać je w odpowiedni sposób.

W jakim programie prać firanki

Niektóre pralki mają specjalne programy do prania firanek. Jeśli nasza pralka ich nie posiada, to należy wybrać program delikatny (np. jedwab bądź bielizna) i wyłączyć możliwość wirowania. Aby wyprać firanki w pralce, nie zagiąć ich ani nie zniszczyć, najlepiej złożyć je w kostkę i włożyć do woreczka do prania firanek, a jeśli są za duże, to do bezbarwnej poszewki na poduszkę. Woreczki do prania firanek wykonane są najczęściej z drobnej siateczki, która ułatwia przepływ wody. Zdecydowanie w takim woreczku należy prać firanki makarony – podczas prania mogą się one bowiem poplątać, a rozplątanie frędzli czy węzłów może być kłopotliwe.

Wkładając firanki do pralki pamiętajmy o tym, że muszą mieć nieco miejsca w bębnie – dlatego nie powinno się wkładać zbyt dużej ilości firanek na raz. Dobrą zasadą jest wypełnienie zaledwie 20-25% wagi bębna (czyli jeśli mamy standardową pralkę z 4,5 kg pojemności, to wkładamy do niej nie więcej niż jedną, dwie firanki).

Firanki prać można w zwykłym proszku (jeśli pierzemy białe firanki, to z dodatkiem sody oczyszczonej bądź soli kuchennej), ale lepiej wybrać specjalny proszek do prania firanek.

W ilu stopniach prać firanki

Temperatura prania nie powinna przekraczać 40oC. To, w jakiej temperaturze prać firanki w pralce zależy także od tego, z jakiej tkaniny są wykonane. Firany żakardowe można prać w temperaturze do 40oC. Firany z woalu pierzemy w maksymalnie 30oC.

Jak prać firanki ręcznie

Najpierw najlepiej je namoczyć (co nie jest konieczne przy praniu w pralce, ale pomaga uzyskać świeży, biały kolor). Jeśli pierzemy firanki kuchenne, warto dodać do wody nieco płynu do mycia naczyń, by rozpuścił tłuszcz. Wodę, zmieniamy 2-3 razy. Po takim namoczeniu (z dodatkiem proszku), wystarczy firanki lekko wygnieść i – jeśli nie wymagają prasowania – rozwiesić.

W czym wybielić firanki

Do wybielania firanek można wykorzystać zarówno gotowe preparaty (najczęściej oparte na sodzie oczyszczonej) jak i domowe, znane już naszym babciom sposoby (soda oczyszczona, boraks, sól, proszek do pieczenia).


Firany żakardowe – kilka tricków, by przedłużyć im życie 

Firany z żakardu – nadal najbardziej popularne. Znajdziemy je w niemalże każdym polskim domu. Jak dbać o firany żakardowe, by mimo upływu lat wyglądały świetnie? Kilka prostych porad pozwoli zapewnić im biel i formę przez długie lata.

Pierz żakard ręcznie

Tak, mamy pralki z funkcją prania delikatnego, które mają dbać o tkaniny. Jeśli jednak nie masz najnowszej pralki ze specjalnym programem prania firan, to niestety ryzyko zniszczenia się firany nadal istnieje. Nic się nie stanie przez 3-4 prania, ale jeśli naprawdę chcesz, by twoja firanka była piękna na lata, warto prać ją ręcznie, wcześniej namaczając i delikatnie wygniatając. Nawet delikatne pranie maszynowe może naciągnąć włókna i sprawić, że firanka będzie powoli tracić formę.

Zwróć uwagę na rodzaj zabrudzeń

Tłuszcz najlepiej usuwać płynem do mycia naczyń. Pyłek z kwiatów, który może osiąść na firanie najlepiej strzepać szczoteczką (nie szmatką, bo możemy wcisnąć go we włókna i powstanie plama).

Nie prasuj firan z żakardu

Po co dokładać sobie pracy przy sprzątaniu, jeśli firany tego nie wymagają? Poza tym, prasując w zbyt wysokiej temperaturze łatwo nadtopić nitkę czy sprawić, że się zacznie błyszczeć. Wyprane firany wystarczy po prostu powiesić na karniszu. Wyschną same naturalnie.

Nie susz firan z żakardu na słońcu

Jeśli są wykonane z różnych włókien, po suszeniu na słońcu mogą pojawić się przebarwienia. Najlepiej, jeśli będą schły w zacienionym miejscu lub po prostu zawieszone na karniszu. Suszenie na słońcu warto przeprowadzać wtedy, kiedy masz pewność, że wszystkie nitki firanki są tym samym włóknem.

Firany z żakardu – wybielanie

Firany żakardowe najczęściej kupujemy w kolorze białym (choć coraz częściej zdarzają się też ecru). Jak zapewnić im nieustająco śnieżną biel? Typowe wybielacze chlorowe osłabiają włókna i sprawiają, że firana po kilku takich zabiegach traci sprężystość, może zacząć się rwać, traci formę. Co nam pozostaje? Świetnym wyjściem jest boraks. Jest to sól sodowa, która kosztuje bardzo niewiele, a jest idealnym detergentem. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i usuwa przykre zapachy. Sprawdzi się zatem w domu palacza.

Przechowuj firany żakardowe w suchym miejscu, w pojemniku

Najlepiej włożyć firanki złożone do plastikowego bądź tekstylnego pojemnika. Jeśli wybierasz pudełko z plastiku, upewnij się, czy jest przeznaczone do przechowywania tekstyliów (mają wtedy małe szczeliny, by zapewnić wentylację). Do pudełka warto włożyć pochłaniacz wilgoci. Firanka powinna być złożona równo, ale nie ściśnięta. Nie upychaj zatem w pudełku „ile się zmieści”, bo firana zagniecie się na brzegach złożenia.

Jeśli po wyciągnięciu z pudełka trzeba je przeprasować, by odzyskały kształt, użyj ściereczki, przez którą będziesz je pracować. Żakard zawsze prasuje się po stronie odwrotnej niż wzór.

Kilka powyższych tricków pozwoli ci mieć piękne i w świetnej formie firany żakardowe przez długie lata.


Firanex.net powrót na stronę główną

 
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl