Sklep internetowy z firankami i zasłonami

img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
ocen
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Jakie zasłony wybrać

Zasłony - wybór stylu.

Jednym z najważniejszych aspektów projektowania zasłon i rolet są proporcje. Firany i zasłony w oknie muszą współgrać z resztą wyposażenia pokoju - całość powinna być utrzymana w tym samym stylu. Romantyczne draperie dobrze wyglądają w przestronnym holu i w wysokich pomieszczeniach, ale w małej kuchni sprawiają wrażenie przeładowania. Proste zasłony w żywych kolorach nadają miękkości ostrym liniom takich pomieszczeń i nadają im przytulny charakter.

Zasłony - światło i widok

Bez względu na wybrany styl wystroju okna, musisz wziąć pod uwagę to, jak wiele światła ma wpadać do pomieszczenia. Jeśli widok na zewnątrz jest nieatrakcyjny lub gdy okno wychodzi na ulicę, pod zasłonami warto powiesić półprzezroczyste firany, aby uzyskać więcej prywatności. Natomiast gdy widok za oknem jest piękny, należy uwzględnić go, dobierając wzór i kolorystykę zasłon – wyobraź sobie, że są ramą, której barwa może radykalnie zmienić wygląd obrazu.

Zasłony wybór długości

Po wybraniu stylu zasłon musisz odpowiedzieć na znacznie bardziej przyziemne pytanie - ile potrzeba tkaniny na zasłony ? Zasłony wyglądają bardzo elegancko, gdy są długie, dotykają podłogi, a nawet załamują się na dywanie, ale ma to swoje wady. Za każdym razem, gdy są zaciągane lub odsłaniane, trzeba je układać, poza tym utrudniają odkurzanie. Zwierzęta domowe uwielbiają używać „nadmiaru” tkaniny jako legowiska.

Krótkie zasłony powinny sięgać do parapetu, jeśli są umieszczone w niszy okiennej, lub do linii kaloryfera, gdy zwisają 10-15 cm poniżej parapetu. Jeśli planujesz podwiązać je z boku, musisz dodać do długości 2,5-5 cm.

Karnisze lub szyny

Karnisze i szyny mocowane poza niszą okienną powinny być o 30% dłuższe niż szerokość okna. Te dodatkowe fragmenty pozwalają odsunąć zasłony poza krawędzie okna. Grube lub mocno marszczone firany i zasłony wymagają większego „naddatku” karnisza, jeśli chcesz zapewnić dobry dostęp światła w ciągu dnia. Ogólnie mówiąc, karnisz powinien znajdować się wystarczająco wysoko, aby górna krawędź zasłony zakrywała górną krawędź okna. Na tym etapie musisz już wiedzieć, jaki ma być styl zasłon do salonu, gdyż na innej wysokości wiesza się zasłony z draperiami, na innej zasłony na szelkach, a na jeszcze innej zasłony na żabkach.

Obliczanie ilości potrzebnej tkaniny na zasłony

  • Obliczanie długości zasłon

Do mierzenia długości zasłon najlepiej jest użyć miarki drewnianej lub metalowej. Zacznij od podłogi, kaloryfera lub parapetu i mierz ku górze, do końca żabek, haczyków lub karnisza. Otrzymasz w ten sposób długość gotowej zasłony. Do tej wielkości musisz jeszcze dodać naddatek na listwę i podwinięcie. Przeważnie w większości zasłon na taśmie dodatek na listwę wynosi 15 cm, a na podwinięcie 10 cm.

  • Obliczenie szerokości zasłon

Szerokość zasłony zależy od jej długości i tego, jak mocno ma być zmarszczona. Tkanina na zasłony ma zazwyczaj około 150 cm szerokości, przeważnie zasłony wykonuje się z kilku ze sobą połączonych kawałków. Szerokość zasłony plus naddatek podziel przez szerokość tkaniny – w ten sposób otrzymasz liczbę potrzebnych długości. Pomnóż ją przez dwa, jeśli chcesz uszyć dwie zasłony. Zawsze lepiej zaokrąglić otrzymany wynik w górę niż w dół.

W przypadku wzorzystych tkanin na zasłony może się zdarzyć, że trzeba będzie kupić więcej tkaniny, aby obie zasłony miały taki sam wzór, na tej samej wysokości.


Zasłony pełnią równie ważną rolę w dekoracji okna jak firanki. Nie tylko nadają kształt całości aranżacji, ale również, dzięki bogactwu wzorów i kolorów, potrafią nawiązać do stylu wnętrza i doskonale go uzupełnić.

Z czego szyje się zasłony?

Dobry materiał na zasłony musi być odporny na rozciąganie, wytrzymały i sprężysty by mógł służyć nam długie lata. Dobrze, jeśli ma niską higroskopijność – wtedy będzie się mniej plamił i jeśli się nie gniecie – wtedy jego prasowanie jest znacznie łatwiejsze, a zasłona długo wygląda jak świeżo zawieszona.

Zasłony wykonuje się najczęściej z materiałów syntetycznych – poliester, poliamid lub materiałów sztucznych – wiskoza. Wynika to z tego, że tkaniny syntetyczne są bardziej odporne na pranie i rozciąganie niż tkaniny naturalne, nie tracą formy i można użytkować je w stanie niezmienionym przez wiele lat. Są też znacznie tańsze niż włókna naturalne. A ponieważ zasłon nie nosimy na ciele, to takie cechy tekstyliów jak higroskopijność czy oddychanie nie ma znaczenia.

Niekiedy w sprzedaży można spotkać zasłony, których nazwy sugerują tkaninę naturalną – np. len zasłonowy. Warto wiedzieć, że tak naprawdę z naturalnym lnem taka zasłona nie ma zbyt wiele wspólnego. To jej splot (faktura) są stylizowane na len, ale w rzeczywistości tkanina jest poliestrowa. Łatwo się na to nabrać, choć tak naprawdę zasłony z naturalnego lnu byłyby ogromnie niepraktyczne w praniu i prasowaniu, nie wspominając już o tym, że byłyby niezmiernie drogie. Uczciwi sprzedawcy używają nazwy „zasłony o splocie lnianym” – wiadomo wtedy, że zasłona wygląda jak wykonana z naturalnego lnu czy płótna, ale jest praktyczna w zastosowaniu.

Tkaniny zasłonowe – podział

W zależności od tego, z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia, zasłony można podzielić na następujące rodzaje:

Zasłony blackout czyli zaciemniające

Ten typ zasłon pozwala osiągnąć efekt całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Zasłony blackout wykonywane są z tkanin ciężkich i grubych, które pozwalają na przenikanie światła. Najczęściej występują w ciemnej kolorystyce – śliwka, ciemne szarości, grafit, brązy. Zasłona zaciemniająca może też być wykonana z tkaniny podgumowanej. Wtedy od strony okna materiał pokryty jest cienką warstwą tworzywa nieprzepuszczającego światła, a od strony pomieszczenia zasłona może mieć dowolny, nawet jasny kolor lub wzór. Ten typ zasłon jest nieco cięższy niż zwykła tkanina, dlatego jeśli okno jest duże, a powierzchnia zasłon spora, trzeba umocować odpowiednio mocny karnisz, który udźwignie masę tkaniny.

Zasłony blackout stosowane są najczęściej w hotelach, gdzie goście wymagają tego typu udogodnień. W niektórych krajach (zwłaszcza Europy Zachodniej – Hiszpania, Francja) gdzie domy mają w standardzie okiennice, śpi się w całkowitych ciemnościach. Tego typu zasłony stosuje się również w salach konferencyjnych, gdzie istnieje konieczność zaciemnienia pomieszczenia do użycia np. projektora.

W zwykłych mieszkaniach zasłona blackout sprawdzi się u osób, które z racji przyzwyczajenia bądź nietypowego trybu życia (praca nocą) potrzebują móc całkowicie wytłumić światło słoneczne w sypialni oraz u osób mieszkających w dużych miastach przy ciągach komunikacyjnych, w pobliżu miejsc z dużą ilością reklam świetlnych działających również nocą.

Bardzo elegancką formą zasłon typu blackout jest aksamit – niestety dość drogi i poza możliwościami finansowymi zwykłego użytkownika. Alternatywą jest tańszy welur, który jednak nie zaciemnia aż tak mocno (jest to zasłona półzaciemniająca). Warto pamiętać, że zarówno welur, jak i aksamit świetnie gromadzą kurz.

Zasłony półzaciemniające (dimout)

Jak wspomniano wyżej, należy do nich np. welur. Są to zasłony, które dość dobrze izolują od światła, ale przepuszczają jego część. Nie są prześwitujące, ale materiał jest na tyle cienki, że nawet zaciągnięte zasłony zapewniają jedynie półmrok. Większość zasłon to właśnie zasłony półzaciemniające (poza zasłonkami prześwitującymi pełniącymi jedynie dekoracyjną funkcję).

Zasłony z organtyny / organzy

Wspomniane wyżej zasłony prześwitujące to zwiewne, lekkie pełniące jedynie funkcje dekoracyjne zasłonki wykonywane najczęściej z lekkich materiałów – organtyna, organza lub z lekkich żakardów. Ten typ zasłon stosuje się tam, gdzie nie ma potrzeby zaciemniania pomieszczenia, a zasłony nie służą również zachowywaniu prywatności. Najczęściej wiesza się je w kuchniach, oknach korytarzowych. Z reguły zasłony z organtyny wieszane są w formie upinanej lub asymetrycznej.

Zasłony żakardowe

Ogromne bogactwo wzorów i kolorów. Są to tkaniny półprzepuszczalne, które wykorzystać można w dekoracji każdego typu pomieszczenia. Mogą być jednobarwne ze wzorem, dwukolorowe czy wielokorowe (z nadrukiem).

Zasłony – styl i forma

Tradycyjne, puszczone swobodnie? Upięte i przewiązane szarfą? A może zdobione lambrekinem? Możliwości wieszania i upinania zasłon jest kilkanaście. Ich dobór zależy zarówno od stylu wnętrza, jak i od tego, jaką funkcję użytkową mają pełnić zasłony. Czy będą jedynie dekoracyjne, czy też faktycznie będzie się je każdego wieczora zaciągać, by zapewnić sobie prywatność?

Jeśli zasłony mają być każdego wieczoru używane, najlepszym rozwiązaniem będą luźno puszczone zasłony na kółkach lub żabkach, ewentualnie zasłony podbierane i przewiązywane szarfą. Jeśli nie będziemy z nich korzystać każdego dnia można pozwolić sobie na każdy typ upięcia.


Firanex.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl