Kwiatki, kropki, a może inne wzory? Jakie wzory mogą pojawiać się na firankach i zasłonach?
Formy geometryczne na firanach
Mogą być symetryczne (np. kwadraty) bądź asymetryczne. Pasują do wnętrz minimalistycznych, stonowanych, w których firana pełni ważną rolę dekoracyjną.
Paski i kratki na zasłonach i firanach
Szczególną odmianę wzorów geometrycznych stanowią paski i kratki. Dość trudne do uszycia, bo pasy obu części zasłon po ich zaciągnięciu powinny na siebie idealnie nachodzić (dlatego przy zakupie zasłon w metrażu zdobionych pasami, zazwyczaj trzeba kupić nieco więcej materiału). Najbardziej typowe są poziome pasy marynistyczne (dostępne w wielu zestawach kolorystycznych, również jako połączenie pasów bardziej prześwitujących z mlecznymi w firance). Takie zasłony i firany poszerzają optycznie pomieszczenie. Firany w pasy pionowe, wyciągają je w górę. Motyw kratki dość rzadko znaleźć można na firanach, ale za to chętnie pojawia się na zasłonach (zwłaszcza dwukolorowa krata gingham zwana również vichy).
Wzory florystyczne na firanach
Bardzo popularne zwłaszcza w przypadku firan żakardowych i dostępne w wielu różnych odmianach. Motyw florystyczny może być nadrukowany w formie drobnego wzoru na całej powierzchni firany bądź stanowić jedynie akcent na brzegach bądź na dole firany. Szczególnie ciekawie wyglądają firany gładkie, obrębione brzegiem florystycznym z pojedynczymi kwiatami na całej firanie. Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na firany florystyczne, o zasłony powinny być gładkie i odwrotnie – do mocno zdobionych, florystycznych zasłon pasują jedynie gładkie firany.
Wzory folkowe na firanach
Dedykowane wnętrzom w stylu rustykalnym bądź retro. Zdobione motywami kwiatowymi (np. łowicką różą) bądź ludowymi wycinankami (kodry, leluje).
Wzory abstrakcyjne na firanach
Różnego rodzaju esy-floresy i zdobienia nie przedstawiające konkretnych kształtów. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych.
Kupno firan i przeźroczystych zasłon
Tkaniny na zasłony przeźroczyste i firany sprzedaje się na metry z beli, można jednak dostać je także w wersji gotowej do zawieszenia, lub przynajmniej częściowo do tego przygotowanej. Przede wszystkim dotyczy to firan żakardowych, oraz różnego rodzaju zazdrostek z wykończonym brzegiem i otworami na pręt do zawieszenia, lub na karnisz. Podobnie rzecz ma się z firankami o ozdobnej krawędzi dolnej, wycinanymi w ząbki, lub wykończonymi gipiurą bądź frędzlami.
Rodzaje tkanin przejrzystych
Na rynku tkanin przejrzystych ciągle pojawiają się nowe produkty. Obok tradycyjnych koronek czy firan żakardowych w sklepach dostępne są różnego rodzaju firany woale oraz muśliny drukowane i gładkie. Tkaniny te zawierają różnorakie włókna naturalne i sztuczne, łączone w mieszanki, które łatwo się pierze i prasuje. Firany żakardowe i koronkowe mają różny stopień przejrzystości i rozpraszają silne światło słoneczne. Drukowane woale ożywiają zaś kolorystykę wnętrza. Przejrzyste zasłony pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną okna, dodanie do nich lambrekinu ożywia kompozycję. Sypialnia zyska romantyczny charakter, jeśli nad łóżkiem udrapuje się woalowy baldachim, lub owinie zwiewną tkaniną karnisz.
Tradycyjne koronkowe zazdrostki mają wysokość od 30 do 80 cm. Ich dolna krawędź wycięta jest często w ozdobne ząbki, lub wykończona frędzlami, na górnej natomiast umieszczone są tunele, lub fantazyjne wycięcia służące do przewlekania zasłonek przez pręt czy karnisz.
Firanki koronkowe i żakardowe mają różna wysokość i tkane brzegi i dzięki czemu nie trzeba już obszywać ich boków. W części z nich ozdobnie wykończono dolną krawędź, wycinając je w ząbki, lub obszywając frędzlami, albo gipiurą. Często na górnej krawędzi firanki przygotowane są już tunele, lub wszyte taśmy marszczące. Ich długość wacha się od 120 do 250 cm. Firany koronkowe wykonane są z włókien bawełnianych, poliestrowych, lub mieszanek bawełniano – poliestrowych.
Panele koronkowe to przycięte do różnych rozmiarów i obszyte na wszystkich krawędziach prostokąty tkaniny firankowej. Zawiesza się je płasko, lub zbiera na krawędziach dolnej lub górnej. Obecnie produkuje się też gotowe tkaniny firankowe w szerokościach od 50 cm - 150 cm wykończone fabryczną krajką. Bogate, różnorodne wzornictwo pozwala na niezwykłe aranżacje w wystroju okna. Dostępne są firany panele gotowe do zawieszenia, jak również do samodzielnego obszycia.
Woal jest tkaniną przezroczystą utkaną z mocno skręconych włókien bawełnianych, lub syntetycznych. Ostatnio coraz częściej pojawiają się woale kolorowe oraz drukowane we wzory, jak również woale kreszowane (zabieg ten polega na specjalnie przeprowadzanym gnieceniu materiału, dającym trwałe i bardzo ciekawe efekty wizualnie), z których uszyte firany czy zasłony nie wymagają prasowania.
Organtyna – cienka, prześwitująca tkanina wykonana z 100% poliestru o splocie włosowo-wątkowym, używana w branży dekoracyjnej, np. do szycia firan.
Organza – cienka, przejrzysta tkanina tradycyjnie wykonywana z przędzy jedwabnej. Obecnie tkana również z bawełny i włókien syntetycznych, takich jak poliester lub nylon.
Markizeta jest to lekka, przejrzysta tkanina (siatka) poliestrowa bardzo podobna do tradycyjnej tkaniny na firany żakardowe. Jej jakość i trwałość jest tym wyższa im gęstsze są odstępy między nićmi w splocie. Firana uszyta z markizety nie gniecie się, za to efektownie układa się i jest bardziej odporna na zabrudzenia.
Najbardziej tradycyjne, typowe i dostępne w setkach wzorów białe firany czy może niestandardowe, awangardowe firany kolorowe ? Jaki kolor firan wybrać do salonu, kuchni czy pokoju dziecka ?
Białe firany do salonu
W salonie czy pokoju dziennym nadal niepodzielnie królują tradycyjne białe firany. To uniwersalny kolor, który pasuje do każdego wnętrza. W salonie zatem częściej dopasowywać będziemy firany do wystroju całości pomieszczenia wzorem czy rodzajem tkaniny niż kolorem. Wynika to z prostej zależności zmiany barwy światła jeśli przechodzi przez kolorową firankę. Biała firana nie zmienia kolorystyki wnętrza, ale już nawet delikatne zabarwienie firany wpływa na kolor światła w pomieszczeniu, a ono zwrotnie na to, jak wygląda całe pomieszczenie. Kolorowa firana w większym tez stopniu niż biała przyciemni wnętrze (nawet jeśli będzie w jasnym, żywym kolorze). W dziennym pokoju lepiej zaś nie ograniczać drastycznie ilości światła i o ile nie wymaga tego konieczność zachowania prywatności, lepiej zastosować przepuszczające światło firany. Kolorowe firany mogą jednak stanowić doskonały materiał na fantazyjnie upięte zasłony – o ile oczywiście nie musimy posiadać zasłon całkowicie zaciemniających i blokujących widoczność.
Niebieskie lub żółte firany do sypialni
Sypialnia to ciekawe pomieszczenie. Spędzamy w niej czas głównie wieczorem oraz rano, tuż po przebudzeniu. Zadaniem firanki w sypialni jest zatem ewentualne delikatne złamanie porannych promieni słońca oraz nadanie wnętrzu przytulności i romantyczności. Z tego powodu, kolorowe firany do sypialni to bardzo dobry pomysł. Jaki kolor wybrać ? W jasnych wnętrzach (kremy, beże) a także naturalnym stylu wnętrza (dużo brązów i drewna) świetnie sprawdzą się kremowe bądź niebieskie firany. Sprawią, że sypialnia będzie awangardowa, ale przytulna. Jeśli sypialnia jest od strony wschodniej i południowej, ciekawym rozwiązaniem są żółte firany, które podbiją ciepłą barwę promieni słońca. W takiej sypialni zawsze obudzimy się z uśmiechem.
Kolorowe firany dla dzieci
W przypadku pokoju dziecięcego wybór kolorowych firan jest naprawdę spory. Ręcznie malowane w różne wzory firany przepuszczają światło, a jednocześnie pozwalają zachować prywatność. Kolorowe wzory malowane (najczęściej ręcznie) na firanach dodają dziecięcemu pokojowi uroku, bawią i sprawiają, że świat dziecka staje się bardziej barwny.